Performansının Zirvesinde: Zorlu PSM Konserleri

Açıldığı ilk günden bu yana son derece isabetli performansları bizimle buluşturan Zorlu Performans Sanatları merkezi bu yaz adeta yanıyor! Müzikallerden klasik müziğe uzanan bir yelpazede konserler sunan PSM’nin son dönemde arka arkaya duyurduğu isimler bizim de heyecanımızı zirveye taşımış durumda. Buna bir de Sahne Üstü Konser deneyimi eklenince bu konserlere katılmaktan kendimizi almamız mümkün değil. Önümüzdeki dönemde uzun zamandır ülkemizde görmeyi istediğimiz ve sonunda kavuşacağımız isimlere gelin birlikte bir göz atalım…

PJ Harvey08 Haziran – PJ Harvey: Polly Jean olan gerçek ismi bile başlı başına onu çok sevmemize sebep olabilecekken o bir de harika şarkılar yapan bir müzisyen. Aynı zamanda heykeltıraş, ressam, şair, yazar… Hal böyle olunca, o naif sesini saran, yüksek derinlikli müziğiyle bugüne kadar önemli sanat eserleri ortaya koyan PJ Harvey, kariyerini de 2 Mercury ödülü dahil olmak üzere birçok ödülle süslemiş durumda. Yüksek enerji yoğunluklu son albümünü henüz 2 ay önce çıkardığını da hesaba katacak olursak konser motivasyonu bol bir akşam olacağa benziyor.

Sigur Ros11 Haziran – Sigur Ros: Aslında yazının bu kısmını sadece “Sigur Ros …” yazarak bitirsek de olur. Nitekim onları tarif etmek hiç kolay değil. Sıra dışı tarzlarının en iyi temsilcileri sayılabilecek olan grup benzersiz bir deneyim yaşatmayı garanti ediyor. İzlanda’nın uçsuz bucaksız yeşilliklerinden besledikleri müzikleri insanı masalsı bir atmosfere çekiyor. Sözlerinden hiçbir şey anlamasanız da yaşattığı duygu yoğunluğu akıldan çıkmayacak cinsten… Eğer henüz tanışmadıysanız ve vokalist Jonsi Birgisson’un neler yapabildiğiyle ilgili biraz fikir sahibi olmak isterseniz Youtube’da Abbey Road Stüdyoları’nda kaydedilen Ara Batur şarkılarına bir kulak vermenizi öneririz. Daha önce iptal olan bir Türkiye konseriyle hayal kırıklığına uğrayan hayranlarını büyülemek için çok iştahlı bir biçimde geldikleri kulağımıza gelen haberler arasında.

23 Haziran – Patti Smith and Her Band: Punk müziğe yön veren isimlerin başında gelen Patti Smith öyle sanıyoruz ki biyografik kitabı olan Just Kids’i de okuyan dinleyicilerinin başını döndürecek. “Because the night belongs to lovers” derken herhalde eşlik etmeyen olmayacaktır. Dönemimizin mutlaka izlenmesi gereken sanatçıları listesinde ilk sıralarda gelen Patti Smith buraya kadar da gelmişken kaçırmamak gerek… Bu ikonik kadının anlamlı sözlerinde anlatacağı çok şeyi olacak.

Skunk Anansie21 Temmuz – Skunk Anansie: Hayranı olduğumuz Skin’in Brit Pop’a yön veren grubu Skunk Anansie bu sene çıkardıkları albümlerinin turnesi kapsamında Zorlu’nun tozunu attırmaya geliyor. Bu karizmatik ekibin başarılarla dolu kariyerinden sunacağı parçalarla bolca dans dinleyicileri bekliyor. Dünya çapındaki müzik festivallerinin popüler gruplarından olan ve 20 yılı aşkın süreli kariyeri bulunan Skunk Anansie’yi Zorlu PSM’de ağırlamak gerçekten büyük şans.

Damien Rice29 Temmuz – Damien Rice: Bu yazın en memnun edici haberlerinden birisi de Damien Rice’a kavuşacak olmamızdı. Tecrübeler, hayal kırıklıkları, keşifler ve üretmekle suskun bir biçimde geçen 8 yılın ardından Damien Rice 2015’te aramıza My Favourite Faded Fantasy ile geri dönmüştü. Bu uzun süredeyse melankolisinden, benzersiz yorumundan ve kreşendolarından hiçbir şey kaybetmemişti. Damien Rice bir süredir insanın yüreğini yerinden çıkartacak solo performanslar sergiliyor ve Temmuz sonunda da kederini paylaşmak için eskimiş akustik gitarıyla PSM sahnesine çıkıyor. Hikayesini dinlemek için orada olmalısınız…

Zorlu PSM sahne üstü konser düzeniyle bize farklı bir deneyim yaşatırken ağırladığı isimlerle gerçekten de tebriklerimizi hak ediyor. Her biri kendi alanında birer fenomen olan bu sanatçıları bulmuşken bırakmamak gerek. Siz de geç kalmadan biletinizi alın ve bu yazı daha güzel bir hale getirin. İyi seyirler!

Yazı: Ata Can Kadıoğlu