İstanbul Caz Festivali’nde Bu Yaz

Bahar aylarında başlayan festival mevsiminde hava git gide ısınıyor. İstanbullu müzikseverler son haftalarda elektronik müziğe doyarken senenin en çok beklenen etkinliklerinden bir tanesi daha geldi çattı: 23. İstanbul Caz Festivali…

Damon Albarn

Dile kolay; 200’den fazla sanatçının yer aldığı 50’den fazla konserden bahsederken heyecanlanmamak elde değil. Geride kalan yıllarda Caz Festivali, dinleyicilerine harika yaz anıları bırakmışken yenilerine yer açmanızın vakti geldi. Onlarca sanatçının her birinden tek tek bahsetmek mümkün olmasa da açılış konserinin üzerinde özellikle durmazsak kendimizi daha sonra suçlu hissederiz. Festival bu sene çok özel bir konserle bizlere merhaba diyor  “Africa Express Presents: The Orchestra of Syrian Musicians + Damon Albarn + Guests”. Damon Albarn’ı efsanevi İngiliz müzik grubu Blur’den, olmazsa Gorillaz’dan ya da doğrudan Damon Albarn’ın kendisinden biliyor olabilirsiniz. Mütevazı karakterinin arkasına geçtiğimiz 2 yıl içinde (12 yıl aradan sonra gelen) bir Blur albümü, bir solo albüm, bir de Gorillaz albüm hazırlığı sığdıran Damon Albarn, albüm yapmadığı dönemlerde ise bolca geziyor. Bu ilginç adam –inanmayacaksınız ama- Mali’de bir yerel kral! Ritmin anavatanı ve en zengin olduğu yer olarak gördüğü Afrika’da uzun yıllar harcayan Albarn’ın Suriyeli müzisyenlerle de böyle bir projede buluşması tesadüf değil.

Syrian Orchestra

Defalarca ziyaret ettiği Suriye’de savaş sebebiyle dağılan Suriye Ulusal Orkestrasını yeniden toplayan Damon Albarn bize unutulmaz bir gece yaşatmaya hazırlanıyor. Birçok Afrika ülkesinden dostlarının da konuk olarak katılacağı gecede yerli isimlere de rastlamamız olası. Projede Brian Eno  dokunuşları olduğunu hatırlatalım; nitekim o neye dokunsa mucizeye dönüşüyor. Damon Albarn bu konser ile insanlığımızın ortak değerlerini anmayı ve hatırlatmayı amaçlıyor. Sizce de kulağa festivalin en heyecan verici konseri gibi gelmiyor mu?

Nile Rodgers

İstanbul Caz Festivali’nin bu sene ön plana çıkan bir diğer ismi tabi ki Nile Rodgers. Kendisi yıllardır efsaneleşmiş prodüksiyonlara (bakınız David Bowie-Let’s Dance) imza atmış olsa da son dönemde ön plana çıkıp, ödüllerden ödül beğendiği çalışması Get Lucky olmuştu. Evet bildiğiniz Daft Punk’ın hit parçasından bahsediyoruz. İşte bu büyük müzisyen, grubu CHIC ile birlikte disko rüzgarları estirmek için ilk defa ülkemize geliyor. Kendisi tartışmasız biçimde “ülkemize geldiğinde mutlaka dinlenecekler” listesinin üst sıralarında yer alıyor ve size oradan göz kırpıyor.

Joss Stone

Yaklaşık 1 ay boyunca dinleyeceğimiz isimler arasında güçlü sesi ve eserleriyle sanki yaşından daha uzun senedir müzik kariyerindeymiş gibi hissettiren Joss Stone’dan ülkemizin efsanelerinden Özdemir Erdoğan’a kadar birçok sanatçı bulunuyor. Festivalin ana yemek üstü tatlıları ise “Parklarda Caz” ve “Gece Gezmesi” etkinlikleri olacak. Ayrıca çocukların unutulmadığı etkinlikler en sevdiklerimiz: “Çocukça Bir Gün”e de bir göz atın. Yazımız burada sonlanırken bilet alma maratonunuz başlıyor. Keyifli konserler!

Yazı: Ata Can Kadıoğlu