Chill-Out Festival’den Sonra Babylon Soundgarden’dan Önce

Geçtiğimiz hafta sonu festival mevsimi resmen başladı. Organizatörlerinin “yeryüzündeki cennet” olarak adlandırdığı Chill-Out Festival 2016 bu sene 11. defa düzenlendi. Life Park’taki bu muhteşem hafta sonunda biz de yerimizi aldık ve gerçekten çok eğlendik.

Hercules & Love Affair

Doğrusunu söylemek gerekirse Chill-Out’u Chill-Out yapan ağırladığı müzisyenlerden daha çok sunduğu atmosfer… Doğanın içinde insanların kendilerini karmaşadan uzak ve her zamankinden bir parça daha fazla özgür hissettiği bu ortamda güneşlenerek başlayan günler yine figürlerce dansla son buldu. Organizasyon anlamında önceki senelerden de başarılı olan festivalin line-up’ı her ne kadar geçen seneki iddiasında olmasa da Cigarettes After Sex, Hercules & Love Affair, Temples, Chico Trujillo, Bedouin, Raz Ohara gibi isimlerle beklentilerin üstünde bir festival gerçekleşti. İlk günün üst düzey performansları sıralamasında, bir an bile düşürmedikleri tempolarıyla dinleyenleri birer dansçıya çeviren Hercules & Love Affair hiç şüphesiz ilk sıraya oturdu. Konserin ikinci yarısından itibaren Life Park ana sahnesi adeta bir açık hava diskosuna dönmüştü.

Hercules 2

Hava kararmadan insanların ‘havaya girmesi’ normalde çok kolay değildir ama eğer orada Chico  Trujillo varsa da yerinizde durmanız pek mümkün değil. Güney Amerika’nın tüm enerjisini bonkörce sahneden seyircilere doğru transfer eden grup neden ta Şili’lerden buraya kadar gelebildiklerini çok iyi gösterdi.

Chico Trujillo

Alternatif sahnelerinde de dansın bir an bile durmadığı festival, standlarından gündüz etkinliklerine, dekorasyonundan planlamasına kadar her şeyiyle bizden geçer notu aldı. Gelecek seneki etkinliği şimdiden iple çekiyoruz.

Next_Stage

Chill-Out bitti. Kaçıranlar üzülüyorsa, haklılar ama dahası var… Şimdi önümüzde neler olduğuna bir bakalım… Tartışmaya yer bırakmayacak biçimde bu senenin en kuvvetli line-up’ı Babylon Soundgarden’da. İstanbul’un klasikleri arasında yer alan Soundgarden geçtiğimiz sene Kilyos’taki yeni yerine geçmişti ve müzik severleri organizasyondaki sıkıntılar konusunda biraz mutsuz etmişti. Babylon belli ki bu sene barışmak istiyor ve Stolen Dance ile kalplerimizde taht kuran Milky Chance ve yoğun talep yüzünden karaborsa bilet piyasasında fırtınalar gibi esen Oscar & The Wolf’u bizimle bir kez daha buluşturuyor. Elektronik-pop müziğin son dönemdeki önemli temsilcilerinden olan grubun deniz kenarındaki performansını merakla bekliyoruz. Büyük Ev Ablukada’nın da Fırtınayt projesiyle festivalde yerini alacağını unutmadan ekleyelim. Babylon Soundgarden Festival 4 Haziran’da.

Soundgarden

Geçtiğimiz seneki James Blake, Metronomy ve Tom Odell hamlesiyle tüm gambitleri çözerek bizi mat eden One Love Festival, yine bu senenin önemli etkinliklerinden biri olacak. Kesenin ağzı 2015’teki kadar açılmamış olsa da Two Door Cinema Club ile What You Know’u söylerken tüm festival alanı çimleri bolca ezeceğe benziyor. Django yine öne çıkan isimlerden biriyken elektronik müzikseverler Klangkarussell’i gördüklerine memnun olacaklardır. One Love Festival 17 Temmuz’da.

One Love

Yazın geri kalanında ise kariyerinin en yüksek noktasında olan mucize sesli Sia ve bir o kadar özel yorumlu Selah Sue’nun sahne alacağı Masstival’den tutun da rock müziğe dair ülkemizde kim var kim yok herkesin sahne alacağı Zeytinli Rock Festivali’ne kadar Dropout Festival ve Life in Color Kingdom gibi birçok irili ufaklı festival bizi nefessiz bırakacağa benziyor. Siz hangilerinde yerinizi alacaksınız?

Yazı: Ata Can Kadıoğlu

Fotoğraflar: Chill-Out Festival